ان ال پی چیست؟

ان‌ال‌پی چیست؟

ان ال پی چیست

برای کسی که در گام‌های ابتدایی آموزش برنامه‌ریزی عصبی کلامی یا همان ان‌ال‌پی است. یكی از دشوارترین سؤالات برای پاسخ همین است که این دانش را تشریح کرده و بگوید برنامه‌ریزی عصبی کلامی یا زبانی که تحت عنوان ال‌ان‌پی شناخته می‌شود، اساساً به چه معناست؟ پاسخ این پرسش به‌قدری دشوار است که حتی متخصصان باتجربه این حوزه نیز همچنان باید این سؤال را از خود بپرسند!

ان‌ال‌پی چیست؟

برای پاسخ به اینکه ان‌ال‌پی چیست؟ باید پشت پرده تفکر و مهارت کسی که برنامه‌ریزی عصبی کلامی را تمرین می‌کند، کشف کنیم؛ بنابراین بار دیگر این پرسش مطرح می‌شود که “ان‌ال‌پی” چیست؟ بسیاری از مربیان این حوزه نیز ممکن است تعجب کنند وقتی که دریابند آنچه که آن‌ها سال‌ها می‌آموخته و تحت عنوان برنامه‌ریزی عصبی کلامی به همگان عرضه می‌کردند در واقع ان‌ال‌پی نبوده است!

بیایید ابتدا نگاهی به تعریف واقعی این دانش بیندازیم تا سپس به واقعیت آن پی ببریم.

نورو. نورون به تمام سلول‌های عصبی در بدن و توانایی ذهن و بدن در برقراری ارتباط با یکدیگر اشاره دارد. ارتباطات عصبی بسیار زیادی در ذهن و بدن وجود دارد که شمارش آن‌ها عملاً غیرممکن است. برخی حتی برآورد می‌کنند که این میزان به اندازه تعداد ستاره‌های آسمان باشد. هر اتفاقی که در ذهن می‌افتد در بدن نیز رخ می‌دهد و بالعکس آن نیز صادق است، یعنی هر اتفاقی که در بدن می‌افتد در ذهن نیز رخ می‌دهد.

طبق مطالعات دیپاک چوپرا در سال 1989، انتقال دهنده‌های عصبی وسیله ارتباطی ذهن هستند. این انتقال دهنده‌ها در واقع به صورت پی در پی مشغول شستشوی هر یک از سلول‌ها در بدن شما هستند؛ بنابراین هر سلول با دقت تمام به هر یک از افکاری که از ذهن شما عبور می‌کند، گوش می‌دهد!

این مسئله پیامدهای خاصی بر روی زبان بدن شما دارد. یک جمله در حوزه برنامه‌ریزی عصبی کلامی با این مضمون وجود دارد که اصلاً مگر شما می‌توانید با کسی ارتباط برقرار نکنید! این بدین خاطر است که ذهن عمیق شما خودش خود به خود درباره مسائل نظر خواهد داد و این نظر را هم به نوعی از طریق بدن نشان می‌دهد.

واقعاً، بدن نمی‌تواند دروغ بگوید! همه ما ناخودآگاه سیگنال‌هایی از خود نشان می‌دهیم که دیگران متوجه شده یا از آن استفاده می‌کنند.

یکی از عمده فواید آگاهی درباره‌ی ان‌ال‌پی این است که شما در واقع شروع به آگاهی از سیگنال‌های ارسالی خود از طریق بدنتان می‌کنید، به یاد داشته باشید که دیگران در بسیاری از مواقع به زبان بدن شما به جای سخنانتان توجه می‌کنند.

همچنین شما با ان‌ال‌پی می‌توانید از پیام‌های ناخودآگاه دیگران بیشتر آگاهی داشته باشید و به نوعی بر دانش جهانی ارتباطات غیبی مسلط شوید.

مفهوم کلامی یا زبانی

آنچه ما را وارد مفهوم “LINGUISTIC” یعنی کلامی یا زبانی می‌کند در حقیقت همه ترجمه‌های مربوط به مفاهیم عرصه کلامی و غیرکلامی در دنیای درونی‌مان است. همه این داده‌ها باید از دهان یا بدن شما خارج شود.

بار دیگر به این نکته اشاره می‌کنیم که در برنامه‌ریزی عصبی کلامی یک جمله وجود دارد با این مضمون که اصلاً شما اگر بخواهید هم نمی‌توانید ارتباط برقرار نکنید، چرا که عملاً به‌صورت آشکار یا پنهان در حال برقراری ارتباط هستید!

مفهوم برنامه ریزی 

سرانجام، کلمه “PROGRAMING” به معنی برنامه‌ریزی، الگوهایی را توصیف می‌کند که در واقع در درون همه ما وجود دارند، الگوهایی که در ان‌ال‌پی تحت عنوان فیلتر نیز شناخته می‌شوند. نکته اساسی و مقدماتی این است که همه ما در سنین پایین به نوعی برنامه‌ریزی شده‌ایم و باید با این الگوها کنار بیاییم تا زمانی که بتوانیم از آن‌ها خلاص شویم و به نوعی استقلال خود را به دست آوریم.

در اینجا به برخی از تفسیرهایی که ممکن است هنگام شنیدن شرح هنر و علم برنامه‌ریزی کلامی عصبی شنیده باشید اشاره می‌شود:

  • جادوی ذهن
  • مجموعه‌ای از فرایندها که به طور مداوم باعث تغییر می‌شوند
  • جعبه ابزاری شامل تکنیک‌های تحول‌گرا

تعریف رسمی ان‌ال‌پی

تعریف رسمی این است که ان‌ال‌پی یک نگرش و یک روش است که دنباله‌ای از تکنیک‌ها را شامل می‌شود. این خودش یک لقمه آماده است که از نظر عملی، در مورد موفقیت هم صدق می‌کند. این مسئله همچنین بر این نکته تأکید می‌کند که اگر هر کس دیگری می‌تواند کاری را انجام دهد، پس شما نیز می‌توانید.

ان‌ال‌پی از نظر علمی با داشتن نمونه‌هایی موفق در جهان ثابت شده است. مثلاً آنتونی رابینز که یک میلیونر معروف است قبل از آشنایی با اصول ان‌ال‌پی به عنوان یک سرایدار ساده کار می‌کرد! خوب، ان‌ال‌پی اساساً چگونه کار می‌کند؟

ان‌ال‌پی به منزله یک نگرش

سرگرمی و بازی قسمت مهمی از هر چرخه یادگیری است. از این منظر، ما می‌توانیم به شما نشان دهیم که استادان این حوزه چگونه در عرصه‌های مختلف تجارت و درمان نتایج خارق‌العاده‌ای با اتکا به همین دانش ان‌ال‌پی کسب کردند.

به عنوان مثال لنگر انداختن! لنگر انداختن نوعی سوگیری شناختی است که طی آن ذهن در فرایند تصمیم‌گیری به نخستین اطلاعاتی که به دست می‌آورد تکیه می‌کند، این مفهوم زاده پاولوف است. خوب او دقیقاً چه کاری انجام داد و فرآیندی که به کار گرفت چگونه کار می‌کند؟

حوزه تفکر جانبی عرصه‌ای است که ادوارد دبونو همواره ادعاهایی را پیرامون آن مطرح می‌کرد، اما هرگز توضیح نداد که این فرآیند چگونه این کار را انجام می‌دهد.

اگر آموزش ان‌ال‌پی را به درستی دریافت کنید، شما نیز متوجه خواهید شد که چگونه کارهایی را که استادان این حوزه انجام داده‌اند و بسیاری از تکنیک‌های دیگر ان‌ال‌پی را که امروز در دسترس هستند، انجام دهید. نگرش یک کارشناس ال‌ان‌پی جنبه کنجکاوی و آزمایشی دارد. ما می‌دانیم که روش‌های زیادی برای کسب نتیجه وجود دارد، بنابراین کار یک تاجر یا درمانگر خوب داشتن انعطاف‌پذیری و بهره‌گیری از تکنیک‌های خوب است!

ان‌ال‌پی به منزله یک روش

در مرحله بعد ان‌ال‌پی به منزله یک روش مربوط به مدل سازی و تکرار روند رفتار‌های عالی و مطلوب است. با مطالعه آنچه که شخص در درون خود یا به عبارتی داخل سر خود انجام می‌دهد (زبان، فیلترها، برنامه‌ها و …) می‌توان رفتار فرد دیگری را تکرار کرد تا سرانجام به نتیجه منجر شود.

ریچارد بندلر و جان گریندر که شروع به مدل سازی و تکثیر نتایج جادویی از چند متخصص حوزه ارتباطات و همچنین چند درمانگر کردند، در واقع ان‌ال‌پی را در سال 1975 به وجود آوردند. برخی از اولین افرادی که مورد مطالعه قرار گرفتند، شامل هیپنوتیزم درمانی میلتون اریکسن، درمانگر گشتالت فریتس پرلز و خانواده درمانگر ویرجینیا ساتیر بودند.

ان‌ال‌پی به منزله یک تکنیک

از آن زمان تاکنون بسیاری دیگر از افراد به رشد و توسعه این رشته کمک شایانی کرده‌اند. سرانجام، دنباله تکنیک‌های ایجاد شده از طریق این نوع مدل سازی همان چیزی است که معمولاً به عنوان ان‌ال‌پی شناخته می‌شود. ما از طریق برنامه‌های موجود در این فهرست بسیاری از تکنیک‌های مختلف را که آموزش داده و استفاده می‌کنیم، توصیف خواهیم کرد.

در حقیقت، این تکنیک‌ها کمترین مقدار آموزش ان‌ال‌پی به شما هستند. می‌پرسید چرا؟ به این دلیل که اگر به دو مورد اول پایبند باشید، عملاً تکنیک‌های ان‌ال‌پی خود را شخصاً و به مرور توسعه خواهید داد!

بسیار خوب حالا با دانستن این توصیفات، می‌توان پاسخ داد که ان‌ال‌پی واقعاً چیست؟

ان‌ال‌پی به عنوان یک هنر و همچنین یک دانش علمی شناخته می‌شود، اما چرا؟ اولاً، شما هنگام برخورد با مشکلات یا چالش‌های مشابه، می‌توانید به طور مداوم انتظار نتایج مشابه را داشته باشید.

بیشتر توضیح می‌دهم، من شخصاً می‌توانم پیش‌بینی کنم که از هر 10 بیمار هراسی که درمان می‌کنم، هراس 9 مورد از آن‌ها در عرض 30 دقیقه از بین خواهد رفت. این می‌تواند در مورد افراد کاملاً غریبه و بدون تجربه قبلی ان‌ال‌پی هم صدق کند.

از آنجایی که شما نمی‌توانید ترس یا فوبیا را به خودی خود از بین ببرید یا تظاهر به از بین رفتن آن کنید، بنابراین هنگام آزمایش به وضوح مشخص خواهد شد که درمان جواب داده است یا خیر! این جنبه علمی ان‌ال‌پی به حساب می‌آید که اتفاقاً قابل اندازه گیری است. از هر ده نفر، ممکن است فوبیای یک نفر همچنان پابرجا مانده باشد که طبیعتاً برای درمان کامل آن یک نفر نیاز به وقت بیشتری است.

دیدگاهتان را بنویسید